İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
KAPAK KIZI OLDU
KAPAK KIZI OLDU
NEFES KESEN POZLAR
NEFES KESEN POZLAR
Haber Detayı
09 Şubat 2022 - Çarşamba 23:17 Bu haber 542 kez okundu
 
TÜRKİYE'DE Kİ STARLARIN ÇOĞUNA STAR DEMEM
Ekranın ve sahnelerin başarılı ismi Özlem Savaş sessizliğini bozdu ve 14 Şubat tarihi itibariyle Tv 8 kanalında hafta içi her gün yayınlanacak 'Canım Annem ' dizisinde 'Asude' karakteri ekranda olacak. Başarılı sanatçı ile geçen hafta Çengelköy'de buluştuk, kahvelerimizi içerken sanatçının yeni dizisini, son dönemlerde neler yaptığını, nasıl sanatçı olduğunu, yeni projelerini, pişmanlıklarını, hayatı her şeyi konuştuk.
RÖPORTAJ Haberi
TÜRKİYE'DE Kİ STARLARIN ÇOĞUNA STAR DEMEM

UZUN BİR ARADAN SONRA ÖZLEM SAVAŞ İSMİNİ YENİDEN EKRANLARDA GÖRMEK NE GÜZEL, BUNCA ZAMAN NERELERDE İDİN?

Ben bir süre ara  verdim uzaklaştım, çünkü başka şeyleri de yapabilir olmak insanları saplantılı hale getirmiyor, özellikle şöhret konusunda  büyük saplantılarım yok, çünkü ben evden kaçayım da şöhret olayım tarzım da yaşayım diyen bir kadın hiçbir zaman olmadım. Dolayısıyla okul geçmişim olduğu için ben hasbel kader oyuncu oldum, oyunculuğu da çok sevdim. Uzunsüre çok güzel işler yaptım, sahneye  çıktım. Sonra başka işlerde yaparım diyerek onların üzerine  gittim. Bir üç yıl abimin mimarlık firmasında onunla beraber işler yaptım. Ticaret ile uğraştım, daha evvel ki yıllarda Arnavutköy de üç katlı bir restaurantım vardı. Ticareti çok sevdiğim için 2000 li yılların başında  balık restaurantı   açmıştım. Sürekli değişe bilen okul da aldığım eğitim ile ilgili işler yapabiliyorum. Aslında oyunculuğun dışında da var olabileceğimi görmek istedim. Ama son dört yıldır yeniden ekranlardayım Pastel filmin ' Kalbimdeki Denizde' konuk oyuncu olarak rol aldım. 'Elif ' adlı dizide rol aldım bir sezon, geçen Ekim de Kanal D'de Abdullah Oğuz'un ' Çember ' adlı dizisinin bir bölümünde konuk oyuncu oldum.Şimdi de Tv 8 de başlayacak 'Canım Annem ' ile  hafta içi her gün özellikle kadınların dünyasına girmiş olacağız.

O ZAMAN BİZLERE 'CANIM ANNEM' DE Kİ ' ASUDE'  KARAKTERİNİ ANLATIR MISIN?

Asude oğlu ve gelini  ile beraber bir konakta yaşayan torunu olan  eski İstanbul  hanımefendilerinden. Bir süre sonra gelinini bir kaza da kaybediyor. Asude dik  bakur makur tam bir Osmanlı  kadını.

HAFTA İÇİ HER GÜN YAYINLANAN BİR DİZİ DE ROL ALMAK ZOR  DEĞİL Mİ?

 

Hafta içi yayınlanacak bir dizide  var olmak diğer dizilere göre  daha zor, Stoklu çalışmamız   gerekiyor, yaklaşık bir buçuk ay evvel başladık çalışmalara, dolayısıyla  otuz bölüm içice çekimlerimiz oldu. Bu tabii ki oyuncular için daha zor oluyor, o matematiği kurup  o matematiği hazırlamak zorundasın. Bu arada çok güzel bir ekip ile çalıştığımızı söylemek isterim. Uygulayıcı yapımcımız Nuri Öz, yapımcılarımız Stellar Yapım bir ortalıkla beraber  Saran Studios 'un  ortaya çıkardığı bir iş ' Canım Annem '  daha şimdiden birçok ülkeye satıldığını bilmek çok güzel, çalışma saatlerimiz çok değişken, diğer dizilerden biraz daha fazla çalışıyoruz. Repo günümüz haftada bir gün.

SANIRIM YAKIN ZAMANDA  'KADIN KAFASI ' ADI ALTINDA  YENİ BİR FİLM GELİYOR, BİRAZ BAHSEDEBİLİR MİSİN FİLMDEN?

Klan Film Makers yapımcısı  filmin. Ulaş Çobancı ile      Mersin'de iki yıl evvel  'Aşkım Bahardı'  sinema filmini çekmiştik. Onun yeni projesi bu şartlarda  Türkiye'de  en çok film çeken yapımcılardan, 'Kadın Kafası' da romantik bir komedi aslında. Bakalım inşallah pek yakında çekimleri başlar.

KLASİK BİR SORU AMA BİRAZ ANLATIR MISIN BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİNDEN SONRA  NASIL OYUNCU OLDUN?

Şişli Terakki Lisesini birincilikle  bitirdim. O yıl Tübitak ödüllerini aldım. Üniversite sınavlarında ilk 150  kişi arasında idim. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini kazanmıştım. O dönemde yan komşumuz İstanbul Kültür Sanat Vakfının Başkanı Hülya Uçansu idi. ' Özlem güzelsin hoşsun ' dedi.  Aks Yapıma fotoğraflarımı gönderdik.Beğendiler beni,  Yücel Uçanoğlu'nun çektiği 'Salıncakta İki Kişi ' filminde Yaşar Alptekin ile rol aldım. Böylelikle sinemaya  başladım. Fakat  filmde kendimi hiç beğenmedim. Sonrasında oyunculuk eğitimi almaya  başladım. Benim özetle  hayatım hep eğitim ile geçti. Ben eğitimsiz hiç bir şey  yapamam Canercim. Adım bile atmam. Bir şey  bilmeden konuşmam.

AKILLI BİR KADIN OLDUĞUNU ÇOK İYİ BİLİYORUM BU KADAR BAŞARIDAN SONRA KENDİNİ HALEN EĞİTİYOR MUSUN?

Demin dediğim gibi eğitimsiz hiç birşey  yapmam. Eğitimsiz ve boş konuşan insanları  da  sevmem. Şarkı da söyledim ama önce eğitimini aldım sazlar ile . Şehir Tiyatrolarına girdiğim de ilk oyunum ile kadroya  alındım. Çok başarılı oldum ama deli gibi de çalıştım. Tiyatronun kapısında yatacak kadar istekli idim. Hayatta ne iş yapıyorsan hep dediğim gibi eğitimini almam lazım. Ama biliyorsun bizim camia da güzel kadın sahneye çıkıyor, öyle çıkıyor,detone oluyor öyle söylüyor. şarkı buluyor star oluyor, ben  Türkiye'de ki starların çoğuna  da star demem. Eğitime önem verilmiyor, eğer  verilse idi, bugün gerçek star ben idim. Ben star  değil miyim starım, kendime göre ister kabul eden olur ister olmaz. Ama birçok kişiden sahnede ve oyunculukta iyiyim.

SENİ EKRANDA TANIDIK, BİRÇOK BAŞARILI VE ÖDÜLLÜ FİLM DE ROL ALDIN AMA TİYATRO DA ÖZELLİKLE ŞEHİR TİYATROLARINDA ÇALIŞMAK NASIL OLDU?

 

Şehir Tiyatrolarına  sevgili Betül Arım'ın tavsiyesi ve desteği ile girdim. Ama öncelikle  Gencay Gürün beni çok sevdi yurt dışına gidiyor oyun kasetleri alıyordum , aynı zamanda oyunları çeviriyordum. Rahmetli Erol Keskin'in asistanlığını yapıyordum. Sanatın her dalında  var idim. Sadece oyuncu egosu  değil, işi öğrenmek için yaptığım çok şey  vardı. Gencay Hanım beni vizyoner bulurdu. Birçok  oyunda  rol aldım. Sonra  özel tiyatrolarda da oynadım. Sadri Alışık Çolpan İlhan Tiyatrosunda Kerem Alışık ile ' Ağır Roman' da oynadık. Muhteşem bir prodüksiyon idi. Şu anda onun kadar büyük prodüksüyonları da zaten Kerem'in prodüksiyonları gerçekleştiriyor. Algısı çok yüksek  bir iş idi 'Ağır Roman ' . Kerem ile oynadığım oyunu hiçbir zaman unutamayacağım, Müjde Ar'ın filmde oynadığı Rumkadını sahnede oynadım.

UÇURTMAYI VURMASINLAR, ABUZER KADAYIF GİBİ SİNEMA TARİHİNE ALTIN HARFLER İLE YAZILMIŞ FİLMLERDE ROL ALDIN, BİR PROJE SANA ULAŞTIĞINDA ARADIĞIN ÖZELLİKLER NELER?

Projenin bana uyması çok önemli, bana uymayan şeyler de varsa dediğim gibi diyelim bir karakter yaratıcam zorlandım, ben destek almayı çok severim, bilmiyorsam bir bilene de sormayı severim. Yapabildiğim en iyisini yapana kadar uğraşırım. 'Abuzer Kadayıf' filminde Antalya Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu da adaydım, bir oy ile Altın Portakal'ı kaybettim o yıl çok üzülmüştüm. Başka da yoktu ödül, herkes şu anda ödül veriyor.

SON DÖNEMDE TÜM OYUNCULARIN DİJİTAL DE İŞ YAPMA TALEPLERİ VAR, SENCE BU NEDEN?

Neden çünkü dijitallerde yapılan işler daha bağımsız daha özgür insanların beyinlerindeki kelimeyi rahatlıkla aktarabildiği uçabildiği projeler oluyor, haftalıklarda bir şeyi yetiştirmek zorundasın, dijital de çok özenilmiş çok farklı  çok özel işler oluyor. Belki de altı bölümde , iki sezonda bittiği için oluyor. Orada bazı işlerin çok özlerini görüyoruz Mesela ' Fatma 'dizisini çok beğendim, yaratıcı bir hikaye idi,  orada Burcu Biricik'e aşık oldum. Alışılmış dışında bir proje idi ' Fatma'.  ' Bir Başkadır'. 'Kulup 'muhteşemdi. Dijital de daha özen ile çalışıyorlar.

HAYATINDA EN PİŞMAN OLDUĞUN ŞEY NEDİR?

Hayatımda bir kişiye çok büyük terbiyesizlik ve saygısızlık yaptım. O da benim psikolojik olarak çok kötü htiğim dönemde Kerem Alışık'a dır. Sonra yıllar sonra gidip özür diledim. O benim hayatım için o kadar önemli insanlardan  bir tanesi ondan yüzbinlerce kerede özür dilesem mümkünatı yok. Zaten hiç umursamadı hatırlamadı bile ama olsun, ona çok ayıp ettim. Burada bir kere daha ondan özür dilemiş olayım.

EVDE Kİ ÖZLEM İLE SANATÇI ÖZLEM SAVAŞ ARASINDA FARKLAR NELER?

 Çok fark var, evde hırpani giyinirim, kontesler gibi gezmem, ama dışarı çıktığımda bir çok şeye dikkat  etmek zorunda kalıyorsun. Evde daha içe kapanığım ama dışarıda daha rahatım.Evde kendime ait alanlarım çoktur benim, suluboya yaparım, daha evvel okuduğum kitabı bir defa daha okumak bana keyif  veriyor. Sadece Netflix'e takılı kalmıyorum, aslında orada çok özel işler var, yakaladığım zaman evet ama her diziyi de bodoslama izlemiyorum. Genelde sanatsal yaratıcı özgün işleri çok seviyorum.

UZUN YILLARDIR BU MESLEKTESİN SANATÇININ SANATÇIDAN DOSTU OLUR MU?

 Keskinlikle olmaz da denilebilir, kesinlikle olur denmez, İkisi de var çünkü, fakat böyle arada derede iyi anlaştığım mütevazi, tatlı egosunu bir kenara bırakmış, senin ile sadece arkadaş olarak görüşen seni kendisi gibi gören bir iki tane sanatçı arkadaşım var hayatımda. Şu anda var doğrusu ama geçmişe döndüğümde seçtiğim ve görüştüğüm insanların ne kadar yanlış ne kadar kıskanç veya çirkin ruhlu, kötü, pislik olduklarını görebiliyorum, o yüzden yeni bulduklarımı çok seçerek, pamuklara sarıyorum.

HAYATININ  HANGİ DÖNEMİNDESİN?                  

Çok net olarak hayatımın Altın dönemindeyim. Ve Altın dönemin başlangıcındayım. Damıtılmış bir Özlem var karşında, kesinlikle Hayır dediğim şeyler var, kesinlikle Evet bunu istiyorum dediğim asla arada kalmadığım çok net ilerlediğim ve kararlar aldığım hiç korkmadığım, kendime aşırı güvendiğim Altın dönemdeyim.

BAŞAK BURCUNUN ÖZELLİKLERİNİ TAŞIYOR MUSUN?

Burçlar ile çok ilgilenmem. Burçlara çok inanmam, yorumları okumam.Astrolojiyi bir bilim olarak bana sorulmasında evet bir değeri olabilir. Gazetelerde  çıkan o 12 burcun yorumunu pek aklım almaz. Ben bilim kadınıyım, sanatçılıktan önce.

' AŞK '  ÖZLEM SAVAŞ'A NEYİ İFADE EDİYOR?

Benim ara ara yaşadığım  aşklar  oldu. Hayatta çok güvendiğim insan yok,çok ince eleyip sıkı dokuduğum için herhalde herkesi mi beğenemiyorum nedir? Kişi de zeka, ışık, parıltı, yetenek   olacak  bütün bunlar bir araya gelecek ama bir iş de çok başarılı olacak, Aşk böyle bir şey  herhalde. Aşk'ın tarifi de bana göre hiçbir zaman olmadı. Yok. Olsaydı zaten bir kitap yazılır ve kapanırdı. Herkes aşkı kendini gözünden içinden ruhundan tarif etmeye çalışır.

90 LAR SİNEMASI  İLE 2022 YILINDAKİ SİNEMA ARASINDAKİ FARKLAR NELER?

Çok fark var Caner, biz o zamanlar dublaj yapıyorduk, sesli çekmiyorduk filmleri. Mesela karavan diye bir şey yoktu, kıyafetlerimizi evden getiriyorduk, çok zor şartlarda çalışıyorduk. Böyle şımartılmıyorduk, prodüksiyon seni evinden gelip alsın geri getirsin  gibi durumlar  yoktu.Şimdi ki hali çok daha güzel asla o günleri özlemiyorum. Türk Sineması şu anda çok iyi bir  yerde, dijital ortamda da harika  işler yapılıyor. Hepsini alnından öperim.

BİR KAOS YAŞIYORUZ, KADIN, ÇOCUK, DOĞA, SOKAK HAYVANLARI, PANDEMİ DENİLİNCE İLK AKLINA GELENLER?

Türkiye olarak bakarsan kadın hakları ve kadına bakış biraz biraz değişiyor gibi ama yeterince değişti mi Hayır! Pandemi olağan bir şey idi, bunu da yaşadık gördük böyle bir döneme de denk geldik, bu da bir deneyim.Daha kim bilir neler göreceğiz. Sokak Hayvanlarına hastayım ölüyorum, onlar için geberiyorum, onların barınaklara kapatılması çok içimi acıtıyor. Çünkü onlar özgür olmak zorundalar, ülkemizde yeni yeni Hayvan Hakları Kanunu tasarlanıyor, o canlara şiddet edenleri inan asmak istiyorum. Hayvanları çok seviyorum. Çünkü benimde çok sevdiğim bir köpeğim var.

2022 PROJELERİN NELER?

Bu yıl  çekimlerine başladığım ' Canım Annem  ' dizisiyle başladı.Dizi çekimleri düzene girdikten sonra güzel yerlerde sahne almak istiyorum.Neden duruyorum ki diye düşünüyorum. Herkesin cahil cesaret ile yaklaştığı bu iş de  ben  ses sanatçılığımı sürdürmek istiyorum. Ben ikinci bir Ajdaolacağımdan eminim.  Ajda Pekkan'a hayranım 20 yıl evvel de söylemiştim, benAjdacıyım sahneye çıkarsam ona benziyor diye bilirler.  Kent Fasıl da sahneye çıktım batı da alaturka da söylüyorum. Öncesinde Bertan Üsküdarlı'dan usül dersleri aldım. Çok değerli şarkılar okudum sahnede, bunları yapabiliyorken bunları yapamayanların oralarda olmaları bana çok tuhaf geliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜRKİYE'DE, Kİ, STARLARIN, ÇOĞUNA, STAR, DEMEM, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı