Haber Detayı
22 Ocak 2021 - Cuma 20:41 Bu haber 283 kez okundu
 
ŞİŞENİN DİBİ
Gündelik, sıradan hallerin toplamından damıtılan küçük sevinçlerin, görünmez kederlerin ve dikkate değer rüyaların kelimelere döküldüğü on beş öyküden oluşan Özge Sarıoğlu imzalı “Şişenin Dibi”, İlksatır Yayınevi etiketiyle yayımlandı. Kendini öncelikle bir öykücü olarak gördüğünü ifade eden Sarıoğlu, “Umarım bu öyküler, okuyucusuna her gün kafa yormadıkları bir şeyler düşündürür” dedi.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
ŞİŞENİN DİBİ

Gündelik, sıradan hallerin toplamından damıtılan küçük sevinçlerin, görünmez kederlerin ve dikkate değer rüyaların kelimelere döküldüğü on beş öyküden oluşan “Şişenin Dibi”, İlksatır Yayınevi etiketiyle yayımlandı.

Daha önce distopik bir romanla karşımıza çıkan Özge Sarıoğlu’nun ikinci kitabı olan “Şişenin Dibi”, insana ve onun hallerine biraz daha yakından bakmak isteyenler için keyifli bir okuma sunuyor. Kitapta yer alan öykülerin on beş yıla yakın süredir yazdığı öykülerin bir seçkisi olduğunu belirten Yazar Sarıoğlu, “Dinlendirip dönüp yeniden okuduğumda beni şaşırtan, tekrar düşündüren öyküler. Aslında yazarken kendime yazıyorum ama bunlar ‘Başkaları da okusa’ diye düşündüğüm öyküler. Onlar, belki başkalarını da düşündürür dürtüsüyle ‘Şişenin Dibi’nde buluştular” dedi.

“Öykü benim baş tacım”

“Öykü benim baş tacım” diyen Sarıoğlu, kendini öncelikle bir öykücü olarak gördüğünü ifade ederek şunları söyledi: “Fakat bazı konular öyküye sığmayacak kadar geniş olunca mecburen romana dönüşüyor. ‘Romanın küçük kardeşi öykü’ bakış açısından hiç hazzetmem. Zira ben öncelikle kendimi bir öykücü olarak görüyorum.” Sarıoğlu, kitapta yer verdiği konular için de “İnsan kendi içinden geçtiği dönemlere göre konular seçebiliyor. Bu on beş öykü benim kişisel dönemlerimden bağımsız, ‘Bana da okuyucuya da yeni bir şeyler söyleyebilir’ diye düşündüklerim. Umarım okuyucusu da bu hisle okur, ağzında kalan tattan memnun olur. Belki her gün kafa yormadıkları bir şeyleri düşündürür” diye konuştu.

Ödüllü “Hapis” de kitapta!

2007 Özgür Pencere Kadın Öyküleri Yarışması Mansiyon Ödüllü “Hapis” adlı öykünün de yer aldığı kitap, ona eşlik eden şarkılar ve yazarın yumuşacık anlatımıyla bir solukta okunuyor.

 

 Kitap Künye:

Yayınevi: İlksatır Yayınevi

Kitabın Adı: Şişenin Dibi

Kategori: Öykü

Yaş Grubu: Yetişkin

Sayfa: 100

Yazar: Özge Sarıoğlu

Kapak Tasarım: Serkan Yolcu

Yayına Hazırlayan: Serda Kranda Kapucuoğlu

Grafik Tasarım: Gelengül Erkara

Fiyatı: 18 TL

  İlksatır Yayınevi hakkında:

2020 yılında "Ve ilk sözcüklerin heyecanı düşer İLKSATIR’a" sloganıyla yayın hayatına başlayan İLKSATIR Yayınevi psikoloji, kişisel gelişim ve çocuk kitaplarının yanı sıra birçok alanda yeni yayınların okuyucularla buluşmasını sağlıyor. Eğitimler, atölyeler ve dijital platformlardaki interaktif çalışmalarıyla da hem okuyucularının hem de yazarlarının yanında yer alıyor. Yayınevinin Genel Yayın Yönetmenliğini Cem İleri üstleniyor.

Özge Sarıoğlu Hakkında:

Özge Sarıoğlu 1979 yılında Ankara’da doğdu. ODTÜ İşletme Bölümü’nü bitiren yazar önce iş hayatı için İstanbul’a, yirmi yıl sonra ise Bodrum’a yerleşti. Distopik temalı, ilk romanı “Yangın” 2014 yılında basıldı. İlk gençliğinden bu yana çeşitli dergilerde öyküleri yayınlanan yazar, kendi atölyesinde çağdaş takı tasarımları yaparak anlatacak yeni hikâyelerin peşinden koşmaya devam ediyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ŞİŞENİN, DİBİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı