Haber Detayı
24 Eylül 2019 - Salı 13:09 Bu haber 972 kez okundu
 
BU FİLM ÇOK KONUŞULACAK
Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Altındaki Sivil Toplum Kuruluşlarına Devlet Desteği çerçevesinde Azerbaycan Milli Meclisinde 2019 Büyük Ödülünü Kazanan Savaş Gazileri Kadınlar birliği tarafından Karabağ savaşında esir alınan Azerbaycan Türk’ü kadınların çektikleri acı ve gördükleri işkenceleri anlatan “Vazgeçmek İstemiyorlar” adlı film projesi hayata geçirilecek.
MÜZİK Haberi
BU FİLM ÇOK KONUŞULACAK

Projeyi yürüten  Karabağ Şehit Gazi Kadınları Teşkilatı Başkanı  Rada Abbas,” Bildiğiniz gibi 1992 yılında Karabağ Rus ve ermen, i işbirliği sonucu işgal edildi. Yüzlerce insan öldü kadınlar esir alındı. Şu anda Ermenistan’da yüzlerce esir Azerbaycan Türk’ü kadın var onlara her türlü işkence ve eziyet yapılıyor. Tecavüze uğruyorlar. Ve bu iğrenç insanlık dışı tecavüzden dünyaya getirdikleri çocukları ellerinden alınarak çocuklar farklı amaçlar içinde kullanılıyor. İşte bu gerçekleri dünya kamuoyuna duyurmak Ermenilerin ne kadar vahşi katil bir millet olduklarını hür dünyanın öğrenmesi için bu filmi çekeceğiz. Bütün dünya Azerbaycan’ın haklı davası öz toprağı olan Karabağ da Ermenilerin yaptıkları vahşiliği görüp bilecektir. Film Azerbaycan Türkiye ve Hollanda da çekilecektir. “dedi

Projenin amacı Karabağ'ı bir şahit olarak  dünyay göstererek işgal edilen Karabağ'da neler olduğunu kamuoyuna anlatmaktır. Tanıtmaktır.  Diyen Rada Abbas şunları söyledi:”Azerbaycanlı kadınlara her türlü vahşiliği yapan Ermenistan’ın suç işlediğini ve suçlu olduğunu ortaya koyup yargılanmasını sağlamaktır. Proje Azerbaycan, Türkiye ve Hollanda'da uygulanaçaktır. İki devlet bir millet olduğumuz Türkiye de ki  Türk vatandaşlarının Türk kadın esirleri hakkındaBilgilendirme, projemizin uygulanmasında kilit bir konudur. Türkiye ve AzerbaycanKalpte ki iki ruh olarak birbirlerinin sıkıntılarının farkında olmalılar.Dağlık Karabağ, Azerbaycan toprakları ve Azerbaycan Türklerinin atalarının toprakları, yıllarca Dağlık Karabağ'ın Büyük güçlerin kurtuluşa yönelik ikili tutumu Azerbaycan topraklarını işgal etmeye devam ediyor Aslında, Azerbaycan dünya sözleşmelerine katılan bir ülkedir.Taahhütlerini yerine getirmeye çalışıyor. Fakat topraklarımızın işgalden kurtuluşunu büyük devletler engellemeye çalışıyorlar. Diğer uluslararası kuruluşlar  engelleri çıkararak  Azerbaycan'ın dünya çapında imajını baltalamaya çalışıyorlar. Uluslar arası kuruluşlar için büyük önem taşıyan tutarlı gerçeklerin ortaya çıkması önemlidir. Yılda birkaç kez İşlerini Azerbaycan'ı ziyaret ederek tamamladıklarını düşünen AGİT temsilcileri, vatanımızın işgal edilmesine seyirci kalıyor. Bu durumda  Halkımızın ve devletimizin yaşamını kötü  bir şekilde etkiliyor. Karabağ'ın azat olması ,işgalden kurtarılması  günden güne geciktiriyorlar. Bu da Azerbaycan ciddi endişe ve halkın memnuniyetsizliğine neden oluyor.. Aynı zamanda, Ermenistan, Azerbaycan, arasında ki  savaş sonucunda Azerbaycanlı kadın çocuk erkek çok sayıda insanı esir alınarak işkenceye maruz bırakıldı.ve yıllardır hala serbest bırakılmadı. İşte bütün bu gerçekleri yapacağımız filmde anlatacağız., projemiz büyük bir sosyal öneme sahiptir.” Proje Yöneticisi Rade Abbas. “ Ermenistan tarafından mağdur edilen Azerbaycanlı kadınlar hakkında.  “Vazgeçmek İstemiyorlar” adlı film inşallah hayata geçecektir.  Azerbaycan vatandaşlarıyla ilginç bir film çekilecek. Amacımız Ermeni, Rus ve Ermeni ordularından kurtulmak. Saldırıya maruz kalmış, yetişkinler tarafından istismara uğramış ve zorbalık karşıtı davranışlara maruz kalmış Azerbaycanlı kadınların durumunu dünya duyurmaktır. Karabağa ve Azerbaycanlı Esir kadınlara adalet istiyoruz.Dünyayı Karabağ savaşında Ermeni ve Rus ordusu tarafından rehin alınan, tecavüze veişkenceye maruz kalan, çocukları taciz edilen Azerbaycanlı kadınların durumunu ele almak için dünyaya seslenmektir. Adalet için İnsanların gerçeğin yanında olmasını sağlamaktır.”şeklinde konuştu.

SERDAR ÜNSAL/IĞDIR

Kaynak: Editör:
Etiketler: BU, FİLM, ÇOK, KONUŞULACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı